آغاز اجرای طرح "آب امید" در استان ایلام

آب امید پس از برق رایگان دومین طرحی است که دولت تدبیر و امید به منظور کمک به اقشار کم درآمد و در عین حال کم مصرف در دستور کار قرار داده است. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام برآورد کرده است ک

آب امید پس از برق رایگان دومین طرحی است که دولت تدبیر و امید به منظور کمک به اقشار کم درآمد و در عین حال کم مصرف در دستور کار قرار داده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان  ایلام برآورد کرده است که دستکم 20 درصد مشترکان این استان در قالب طرح آب امید  از آب رایگان برخوردار خواهند شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان ایلام، دکتر تیموری اجرای طرح "آب امید"  بیان داشت: دولت در طرح آب امید تشویق مشترکان به رعایت الگوی مصرف بهینه را دنبال می کند تا مصرف درست آب نهادینه شود. در این طرح نیز مشترکان به سه دسته خوش مصرف، کم مصرف و پرمصرف تقسیم می شوند.

وی ادامه داد: براین اساس صورتحساب مشترکانی که تا یک سوم الگوی مصرف تعیین شده آب مصرف کنند مشمول تخفیف ۱۰۰درصدی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام با بیان اینکه میزان مصرف آب در اقلیم های متفاوت کشور مختلف است، گفت: براساس آن مصوبه الگوی مصرف ماهانه 16مترمکعب برای استان ایلام  در نظر گرفته می شود.

دکتر تیموری ادامه داد: اگر الگوی مصرف به ازای هر مشترک 16 مترمکعب در ماه در نظر گرفته و نیز متوسط تعداد خانوار  ۳.۴ نفر ،هر نفر حدود 160 لیتر در شبانه روز  محاسبه می‌شود که این میزان مطابق شاخص‌های بهداشت جهانی برای رفع نیازهای روزانه هر فرد مناسب است.

وی خاطرنشان ساخت: براین اساس مقرر شد هر مشترک اگر تا یک سوم الگوی مصرف آب مصرف کند، صورت حسابش مشمول تخفیف ۱۰۰درصدی شود البته این موضوع شامل سکونت گاه‌های غیر دائم، باغ ویلاها و ساختمان های غیر مسکونی نخواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام ، تعداد مشترکان آب استان را 210 هزار نفر اعلام کرد و افزود: با توجه به این که متوسط الگوی مصرف در شهرهای استان ۲۰ متر مکعب و در روستاها ۱۸ متر مکعب است ، پیش بینی می شود حداقل  20 درصد از مشترکان از این فرصت بهره مند شوند.

وی با بیان اینکه  این طرح باعث کاهش درآمد شرکت می شود اظهار داشت: البته توقع داریم مشترکان ضمن رعایت الگوی مصرف نسبت به پرداخت بموقع قبوض  نیز اقدام کنند ، چرا که شرکت در قبال دریافت قبوض  آب بهاء مصرفی طرح های نگهداری ، تعمیر و اجرای طرح های جدید را عملیاتی می کند.

دکتر تیموری با اشاره به حذف قبوض کاغذی آب  در قالب طرح سبز گفت: در حال حاضر بیش از 98 درصد مشترکان قبض کاغذی دریافت نمی کنند و سعی داریم که تا پایان سال این عدد را به 100 درصد برسانیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام، در پایان از مشترکان خواست تا با رعایت الگوی مصرف از تخفیفات طرح‌های تشویقی آب امید بهره‌مند شوند.