سر خط خبرها

حضور مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان در برنامه تلویزیونی«میز پیگیری»

تکمیل پروژه آبرسانی به شهرستان ملکشاهی، آبرسانی به دهلران، اصلاح سرچشمه و خط انتقال چشمه گل گل ملکشاهی، پروژه آب شیرین ملکشاهی، آبرسانی به پایانه مرزی مهران، آبرسانی به 70 روستا در قالب مجتمع های

 

تکمیل پروژه آبرسانی به شهرستان ملکشاهی، آبرسانی به دهلران، اصلاح سرچشمه و خط انتقال چشمه گل گل ملکشاهی، پروژه آب شیرین ملکشاهی، آبرسانی به پایانه مرزی مهران، آبرسانی به 70 روستا در قالب مجتمع های آبرسانی از جمله مهمترین طرح هایی بود که مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان با حضور در برنامه تلویزیونی «میز پیگیری» مرکز ایلام به آنها اشاره کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان ایلام؛ دکتر نوراله تیموری گفت: وظیفه تامین آب شرب بهداشتی و سالم برای شهرها و روستاهای استان و همچنین دفع بهداشتی فاضلاب شهرها و روستاهای استان ایلام اصلی ترین وظیفه این شرکت است که مجموعه همکاران با تمام توان و ظرفیت خود در حال ارایه خدمت به شهروندان می باشند.

وی با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب استان  ۲۱۰هزار مشترک دارد افزود : از این تعداد ۱۵۲ هزار مشترک شهری و ۵۸ هزار آن را مشترک روستایی تشکیل می دهد.

مدیرعامل آبفای استان ادامه داد : ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و 98.5 درصد جمعیت روستایی استان تحت پوشش خدمات آب و فاضلاب هستند که استان ایلام از این حیث رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

دکتر تیموری با بیان اینکه ۵۵ درصد جمعیت شهری استان تحت پوشش خدمات فاضلاب هستند تصریح کرد: در بحث فاضلاب در ۲ روستا و ۶ شهرستان ایلام، مهران، دهلران، چرداول، ایوان و دره‌شهر ۶ تصفیه خانه فاضلاب داریم و شبکه های آن در حال اجرا و بعضا تکمیل گردیده اند و برای شهرستان‌های ملکشاهی، آبدانان و چوار، طرح اجرای تصفیه خانه به وزارت نیرو پیشنهاد شده که در صورت تصویب، کار اجرایی آنها نیز شروع خواهد شد.

دکتر تیموری به آبرسانی به روستاهای استان اشاره کرد و گفت: از ۵۵۵ روستای استان ۴۹۸ روستا تحت پوشش آب بهداشتی و سالم بوده و باقی مانده به‌صورت ییلاق و قشلاق هستند که طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در سال‌های آتی این روستاها نیز از پوشش آب بهداشتی پایدار بهره مند خواهند شد.

وی با تاکید بر اینکه خوشبختانه نگاه مسئولین چه استانی و چه کشوری به تامین آب در استان یک نگاه ویژه است گفت: در حوزه آبرسانی به روستاها در سال 92 بیش از 125 روستا با تانکر آبرسانی می شدند که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان سال۹۸ این تعداد روستا به ۲۲ روستا رسیده است و برنامه ما این است تا دو سال آینده این تعداد روستا نیز به صفر برسد و اولین استان در کشور باشیم که ۱۰۰ درصد جامعه روستایی از آب بهداشتی و سالم بهره مند می گردند.

وی منابع تامین آب استان را ۱۱۹ حلقه چاه، ۱۰۷ دهنه چشمه و ۴ باب تصفیه‌خانه آب مطابق با استانداردهای روز دنیا برشمرد و تصریح کرد: امروزه با توجه به ارتقای بهداشت جامعه و تعیین استانداردهای مختلف جهت حفظ و افزایش سلامت مصرف کنندگان آب شرب، بعنوان حیاتی ترین ماده، مورد ارزیابی های کیفی قرار می گیرد؛ در این راستا اندازه گیری پارامترهای مختلف و مقایسه آن با استانداردهای موجود در کشور و بصورت روزانه ، کیفیت آب شهر ایلام پایش گردیده تا اقدام مناسب جهت تحقق بخشیدن به خط مشی شرکت و ارائه خدمات مطلوبتر به مصرف کنندگان انجام گیرد.

دکتر تیموری افزود: آب شهر ایلام و شهرستان های تابعه به صورت دائمی و بر اساس استانداردهای ملی و سازمان بهداشت جهانی پایش و کنترل می‌شود و این شرکت در راستای وظیفه اصلی خود که تامین آب سالم و بهداشتی برای مردم است، به طور مستمر آزمون‌های کنترل کیفی شامل کلرسنجی، باکتریولوژی، بیولوژی، فیزیکی- شیمیایی، فلزات سنگین و ریز آلاینده‌های آلی را بر روی آب انجام می‌دهد؛ لذا شرکت آب و فاضلاب استان ایلام در راستای ارائه خدمات مطلوب به مشترکان روزانه کیفیت  و کمیت آب ، توسط آزمایشگاه ها و مراکز بهداشتی، مورد ارزیابی  و بررسی قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه آب ایلام هر روز با نظارت شبکه بهداشت نمونه گیری می شود، یادآور شد: همچنین باید تاکید نمایم که تصفیه خانه آب ایلام با ظرفیت ۵۵۰ لیتر در ثانیه ، از تصفیه خانه های مدرن و بروز در کشور می باشد.

مدیرعامل آبفای استان تصریح کرد: در بحث شاخص های بهره مندی در حوزه شهری و در بحث آبرسانی خوشبختانه حایز شاخص ۱۰۰ درصدی می‌باشیم و شاخص جامعه روستایی نیز در گذشته ۶۶ درصد بوده که با انجام پروژه های عظیم صورت گرفته این شاخص به ۸۰درصد رسیده است، البته باید توجه داشت که شاخص متوسط کشوری در حال حاضر ۷۵درصد می باشد.

وی خاطرنشان ساخت: اعتبارات هزینه شده در چند سال گذشته در

حوزه شهری ۱۸۰ میلیارد تومان و در

حوزه روستایی ۲۴۰ میلیارد تومان بوده است.

دکتر تیموری با اشاره به ۹ پروژه فاضلاب که در  سطح استان و با اعتباری بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان در دست اقدام است یادآور شد: ارتقا تصفیه خانه فاضلاب شهر ایلام، تکمیل شبکه جمع آوری فاضلاب شهرهای ایوان، سرابله، دره شهر، توسعه شبکه فاضلاب شهرستان های مهران و دهلران، همچنین در بحث آب ۵۰ پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۲۰ میلیارد تومان در تمامی شهرستان های استان در دست اقدام است.

مدیرعامل آبفای استان در پایان پروژه آبرسانی به شهرستان ملکشاهی، آبرسانی به دهلران، اطلاح سرچشمه و خط انتقال گل گل ملکشاهی، پروژه آب شیرین ملکشاهی، آبرسانی به پایانه مرزی مهران، آبرسانی به ۷۰ روستا در قالب مجتمع های آبرسانی را از جمله این پروژه ها برشمرد.