حضور مدیرعامل شرکت آبفای استان ایلام در برنامه زنده تلویزیونی « افق روشن » سیمای مرکز ایلام

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان ایلام؛ مدیرعامل ابفای استان با بیان اینکه باید فعالیت دستگاه‌ها در هفته دولت برای مردم تببین شود گفت: شرکت آبفای استان بعنوان یک دستگاه خدمات رسان در حال ارائه خدمات به ۵۷۷ روستا و ۲۰ شهر است.
وی افزود: در استان ایلام ۷۰ درصد منابع آبی را آب‌های زیرزمینی و ۳۰ درصد را آب‌های سطحی تشکیل می‌دهد و سالانه حدود ۶۴ میلیون متر مکعب مصرف آب استان است که حدود ۴۷ میلیون متر مکعب در نواحی شهری و ۱۷ میلیون متر مکعب در نواحی روستایی استفاده می‌شود.
مدیر عامل شرکت آبفا استان ایلام با بیان اینکه سد ایلام به عنوان تنها منبع آب سطحی ۵۵ درصد آب شهر ایلام و ۵۰ درصد شهر ملکشاهی را تامین می کند، اظهار داشت: در هفته دولت سال گذشته ۲۰ پروژه با ۱۱۷ میلیارد تومان اعتبار و در دهه فجر سال گذشته نیز ۱۸ پروژه با ۹۴ میلیارد تومان اعتبار کلنگ زنی یا افتتاح شده است.
وی تصریح کرد: در سال جاری نیز ۸ پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان شامل ۷ پروژه در حوزه آب و یک پروژه در حوزه فاضلاب افتتاح و ۵ پروژه نیز با اعتبار ۵۲ میلیارد تومان کلنگ زنی می شود.
ناصری در ادامه به علت قطعی آب در شهر ایلام اشاره کرد و گفت: قطعی آب در سال جاری با وجود بارش های مناسب یکی از دغدغه های شهروندان است که باید گفت علت این قطعی ها پایین بودن میزان ظرفیت تصفیه خانه آب شهر ایلام است و ارتقا میزان ظرفیت تصفیه خانه از ۵۴۰ لیتر به ۸۰۰ لیتر طی سال جاری در دستور کار قرار دارد.
وی اضافه کرد: یکی دیگر از اقداماتی که در دستور کار قرار گرفته افزایش توان ذخیره مخازن است و همچنین برای افزایش ظرفیت آب ایلام تعویض خط فرسوده گل گل به طول ۲۶ کیلومتر در دستور کار قرار دارد و جهت تحقق این مهم تعویض و افزایش قطر لوله انجام می‌گیرد.
مدیرعامل شرکت آبفا اضافه کرد: متاسفانه زیرساخت‌های حوزه آبرسانی طی سال‌های اخیر تغییر نکرده در حالی که انشعابات افزایش یافته و هم اکنون ۲۵۰ کیلومتر شبکه فرسوده در سطح شهر ایلام وجود دارد که در تلاشیم از طریق سفر دوم ریاست جمهور به استان حداقل ردیفی برای بهسازی شبکه فرسوده آب ایجاد شود که امید است اعتبار لازم جهت تحقق این مهم تخصیص یابد.
وی در ادامه به هوشمندسازی شبکه آب ایلام جهت برقراری عدالت در توزیع آب شهر ایلام اشاره کرد و گفت: با اجرایی شدن این اقدامات بسیاری از مشکلات حوزه آب در سال آینده مرتفع خواهد شد.
ناصری خاطرنشان کرد: یکی از شهرستان هایی که با مشکل بی آبی مواجه است شهرستان ملکشاهی است که ایجاد تصفیه‌خانه شهر ارکواز یکی از مطالبات اساسی مردم منطقه است که به صورت جدی در حال پیگیری است.
وی با بیان اینکه این پروژه در سال ۹۲ آغاز شده و در دولت سیزدهم با عنایت ویژه ریاست جمهور جزو مصوبات سفر قرار گرفت افزود: این پروژه هم اکنون بیش از ۷۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ۱۱۲ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه هزینه شده و در تلاشیم در ماه‌های آینده این پروژه به بهره برداری برسد.
مدیرعامل شرکت آبفا در ادامه به مشکلات حوزه آب شهری و روستایی شهرستان چوار اشاره کرد و گفت: ۲ حلقه چاه در این شهرستان حفر شده و حدود ۸۰ لیتر در ثانیه آب‌دهی داشته و این پروژه ۶۵ درصد پیشرفت دارد.
وی افزود: ۸۵ میلیارد تومان برای حوزه آب شهرستان چوار هزینه شده و با بهره برداری از این ۲ حلقه چاه مشکل آب این شهرستان در سال جاری مرتفع می‌شود.
ناصری در ادامه به مشکلات آب شهرستان هلیلان اشاره کرد و گفت: ۲۸ روستای این شهرستان جزو مصوبات سفر بوده و سال گذشته آبرسانی به بخش جزمان با جمعیتی بالغ بر ۵ هزار نفر انجام و در هفته دولت به بهره برداری رسید.
وی افزود: پروژه آبرسانی به ۱۳ روستای بخش داجیوند نیز هم اکنون ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا پایان مهر به بهره برداری خواهد رسید.
این مسئول با بیان اینکه در حوزه شهرستان سیروان نیز در بخش کارزان با مشکل کم آبی مواجه بودیم که حفر یک حلقه چاه توسط بسیج سازندگی در دستور کار قرار دارد و مشکل آب این بخش مرتفع می‌شود.
ناصری در بخش دیگر سخنان خود به اقدامات انجام گرفته در شهرستان ایوان اشاره کرد و گفت: زیرساخت های خوبی در این شهرستان وجود دارد از جمله  تصفیه خانه آب ایوان که در مصوبات سفر ریاست جمهور توسط آب منطقه ای تکمیل شده و برای افق ۲۰۲۵ نیز مشکل آب منطقه را حل خواهد نمود.
وی با اشاره به اینکه در بخش فاضلاب در این شهرستان نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است افزود: تصفیه خانه فاضلاب به روش BOD توسط بخش خصوصی انجام گرفته و حدود ۶۵ کیلومتر از خط شبکه ایجاد شده و ۳۵ کیلومتر باقی مانده نیز با تزریق ۵۰ میلیارد اعتبار در نظر گرفته شده، تا پایان سال جاری به مدار بهره برداری خواهد رسید.
وی به شهرستان بدره نیز اشاره کرد و گفت:برای خط انتقال زرانگوش مخزن ۵۰۰ متر مکعبی در حال اجراست و همچنین با ایجاد حلقه چاه نیز مشکلات آب روستاهایی چون چنار و زیفل را حل خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه در تلاشیم مشکل کمبود آب سراب دره شهر را حل کنیم ،افزود: با ایجاد ۳۰ کیلومتر خط انتقال در هفته دولت برای بخش ماژین و روستاهای آن مشکلات این بخش حل خواهد شد.
وی در ادامه به اقدامات این اداره در شهرستان آبدانان اشاره کرد و یادآور شد:در محله ی فرهنگیان و شهید رجایی نیز با ایجاد یک مخزن و بهسازی چشمه مشکل کم آبی مرتفع شده است.
وی به مشکل فرسودگی ایستگاه پمپاژ شهرستان دهلران اشاره نمود و اظهار داشت: در ابتدای سال جاری در یک اقدام جهادی با اعتباری بالغ بر دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در مدت زمان یک ماه به طور کامل تعویض شد و ظرفیت آب این شهرستان از ۱۸۰ لیتر به ۲۸۰ لیتر رسید.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان ادامه داد: همچنین سه حلقه چاه بره بیجه و دشت اکبر دهلران حفر شده و یک حلقه از آنها نیز به بهره برداری رسیده است و مشکل کم آبی شهر دهلران به طور کامل حل خواهد شد.
وی به رفع مشکلات کم آبی در حوزه روستایی نیز اشاره کرد و گفت:مشکل کم آبی روستاهای بخش دست عباس و موسیان با پیگیری های استاندار و نماینده ی حوزه ی جنوب استان پنج حلقه چاه در این مناطق حفر خواهد شد که خوشبختانه حفر سه مورد آن شروع شده است.
ناصری با بیان اینکه یکی از مصوبات سفر ریاست جمهور بحث تامین آب و جمع آوری شبکه ی فاضلاب پایانه مرزی مهران بود، تصریح کرد: با اقدامات صورت گرفته در سالهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ با مشارکت بنیاد برکت در بخش آب ۱۳۰ لیتر در ثانیه با ۱۳/۵ کیلومتر خط انتقال، ۲۸۰۰ مترمکعب مخزن آبرسانی پایدار به ۳۵۰ هزار نفر از طریق سه حلقه چاه تامین شده است.
مدیر عامل شرکت آبفای استان با بیان اینکه امسال پارکینگ شماره ۲ نیز به این خدمات رسانی اضافه شده است، ادامه داد: یکی از اقدامات خوب دیگر که در مهران انجام شده در راستای خدمات رسانی به زائران بحث شبکه جمع آوری فاضلاب و خط انتقال بود.
ناصری افزود: حدود ۱۰ کیلومتر خط رفت و همچنین ۱۰ کیلومتر خط برگشت و یک سپتیک که فاضلاب را به سمت تصفیه خانه فاضلاب مهران پمپاژ می کند و این پروژه همزمان با چهارمین روز هفته دولت با حضور معاون وزیر نیرو به بهره برداری خواهد رسید.
مدیرعامل آبفای استان در پایان خاطرنشان ساخت : درحوزه ی آب و فاضلاب  ۱۰۴ میلیارد تومان در راستای ایجاد زیرساخت های آب و فاضلاب در شهر مهران هزینه شده است.