مدیرعامل آب و فاضلاب استان ایلام: مردم در مصرف آب صرفه‌جویی کنند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام گفت: مردم در مصرف آب صرفه جویی کنند. به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان ایلام؛ پرویز ناصری با اشاره به اينکه شرکت آب و فاضلاب استان ایلام همت و تلاش خ

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام گفت: مردم در مصرف آب صرفه‌جویی کنند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان ایلام؛ پرویز ناصری با اشاره به اینکه شرکت آب و فاضلاب استان ایلام همت و تلاش خود را بر تامین پایدار، مطمئن و کیفی آب برای تمامی مشترکین و جلوگیری از مشکلات ناشی از افزایش مصرف متمرکز نموده، افزود: افزایش دمای هوا طی روزهای اخیر موجب افزایش حداکثری مصرف آب گردیده است که در این راستا نیازمند همکاری و مشارکت شهروندان عزیز هستیم تا با مصرف منطقی و صحیح خود و جلوگیری از هدر روی آب، ما را در انجام این رسالت خطیر یاری نمایند.

وی ادامه داد: مردم به خوبی آگاه هستند که با کمبود آب مواجهیم، اما به نظر می رسد هنوز این خطر به یک باور تبدیل نشده و صرفه جویی به خوبی صورت نمی گیرد.

ناصری با تاکید بر اینکه سرانه مصرف در استان از استانداردهای تعریف شده بسیار بالاتر است، یادآور شد: این امر لزوم توجه بیشتر به رعایت الگوی مصرف و استفاده بهینه از آب را بیش از پیش نمایان می کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام تصریح کرد: استان ایلام به دلیل توپوگرافی، جنس و شیب زمین و نیز کوهستانی بودن، متاسفانه هم از لحاظ اجرای پروژه‌ها و هم از لحاظ قیمت تمام شده آب جزو گران‌ترین مناطق کشور است.

وی یادآور شد: هزینه‌های هنگفتی برای ایجاد مخازن ذخیره آب، تصفیه‌خانه، خطوط انتقال و شبکه‌های توزیع آب شهری و روستایی و نیز نصب انشعابات، رفع شکستگی خطوط انتقال آب و شبکه توزیع آب می‌شود لذا باید توجه ویژه‌ای به مدیریت بهینه منابع آب بر پایه همکاری و مشارکت تمام سطوح و لایه‌های اجتماعی ، شهروندان ، سازمان‌ها و نهادهای دولتی صورت پذیرد.

ناصری اظهار داشت: در کنار کاهش بارندگی، فقدان مدیریت مناسب مصرف آب و عدم صرفه‌جویی در مصرف در حوزه‌های کشاورزی و آشامیدنی و تداوم خشکسالی باعث کاهش ذخایر آب‌های زیرزمینی و نیز خشک شدن بسیاری از رودخانه‌ها، چشمه‌ها و در نتیجه تشدید تنش آبی در روستاها شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام با تأکید بر اینکه تمام تلاش ما جلوگیری از ایجاد خلل در کمیت و کیفیت آب است، ابراز داشت: در این راستا کمک مردم شریف استان بالاخص شهر ایلام می‌تواند کمک مؤثری برای تأمین آب باشد.

وی افزود: می توان با اقدام هایی به ظاهر کوچک و کم‌هزینه مانند کاهش زمان استحمام، عدم شست و شوی ماشین و حیاط منازل، با ۲۰ درصد کاهش مصارف غیرضرور که عمدتا در آشپزخانه های منازل صورت می گیرد، مسائل را به گونه‌ای مدیریت کرد تا امکان تامین آب برای همه هم استانی های عزیز فراهم شود.

لازم به ذکر است استان ایلام امسال از نظر بارندگی بیشترین کاهش بارندگی نسبت به سنوات گذشته را داشته است.