سر خط خبرها

حضور مدیرعامل آبفا استان ایلام در برنامه رادیویی ایلام و توسعه

مدیرعامل شرکت آبفای استان ایلام با حضور در برنامه زنده رادیویی «ایلام و توسعه» ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه آب رسانی در سطح استان و لزوم توجه شهروندان به مدیریت مصرف، به سوالات و درخو

مدیرعامل شرکت آبفای استان ایلام با حضور در برنامه زنده رادیویی «ایلام و توسعه» ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه آب رسانی در سطح استان و لزوم توجه شهروندان به مدیریت مصرف، به سوالات و درخواست‌های شنوندگان برنامه پاسخ داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان ایلام؛  مدیرعامل آب و فاضلاب استان ایلام گفت : وظیفه تامین آب شرب بهداشتی و سالم برای شهرها و روستاهای استان و همچنین دفع بهداشتی فاضلاب شهرها و روستاهای استان ایلام اصلی ترین وظیفه این شرکت است که مجموعه همکاران با تمام ظرفیت خود در حال ارایه خدمت به شهروندان می باشند.

دکتر نوراله تیموری با بیان اینکه ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و 98.5درصد جمعیت روستایی استان تحت پوشش خدمات آب و فاضلاب هستند، افزود:  استان ایلام از این حیث رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

وی تصریح کرد: با توجه به وضعیت بارش ها، خشکسالی، توپوگرافی ایلام و همچنین جنس زمین از لحاظ جذب آب در وضعیت بحرانی قرار گرفته ایم و همه باید برای گذر از این شرایط اهتمام داشته باشیم.

دکتر تیموری با اشاره به اینکه به خاطر وضعیت  جغرافیایی، هزینه تولید آب شرب در ایلام بسیار بالا است بیان داشت: سد و چشمه گل گل در پایین دست شهر ایلام در فاصله 23 کیلومتری از تصفیه خانه و با اختلاف ارتفاع بیش از 1500 متر  قرار دارند که این مسئله موجبات افزایش قیمت هزینه آب تولیدی شده است.

مدیرعامل آبفا تاکید کرد : قیمت تمام شده هر مترمکعب آب تولیدی در استان 3000  تومان  و متوسط قیمت فروش در بخش خانگی 1100 تومان  است که هر متر مکعب 1900 تومان  متحمل زیان می‌شویم لذا از کلیه مشترکین تقاضا داریم با مدیریت مصرف آب این شرکت را در ارائه خدمات یاری رسانند.

وی در پاسخ به سوال یکی از شنودگان مبنی بر استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی بیان داشت:

آب ایلام کاملا بهداشتی بوده و شهروندان ایلامی نیازی به استفاده از هیچگونه دستگاه تصفیه آب خانگی ندارند. همچنین هیچ‌یک از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی مورد تایید شرکت آبفای استان ایلام نیست چراکه استفاده از این دستگاهها باعث هدر رفت آب و مصرف بیرویه آب و افزایش مبلغ قبوض آب میشود.

دکتر تیموری درباره زیان های جبران ناپذیر این دستگاه ها تصریح کرد: دستگاه های تصفیه آب مواد مغذی و املاح مفید موجود در آب را حذف کرده و بر این اساس فیزیولوژی بدن به هم می ریزد و برای بزرگسالان، بیماری های قلبی و عروقی ، گواتر و برای کودکان نرمی استخوان و برای زنان باردار پوکی استخوان و برای نوزادان هم یرقان به ارمغان می آورد.

دکتر  تیموری تاکید کرد: آب شهر ایلام و شهرستان های تابعه به صورت دائمی و بر اساس استانداردهای ملی و سازمان بهداشت جهانی پایش و کنترل می‌شود و این شرکت در راستای وظیفه اصلی خود که تامین آب سالم و بهداشتی برای مردم است، به طور مستمر آزمون‌های کنترل کیفی شامل کلرسنجی، باکتریولوژی، بیولوژی، فیزیکی- شیمیایی، فلزات سنگین و ریز آلاینده‌های آلی را بر روی آب انجام می‌دهد؛ لذا شرکت آب و فاضلاب استان ایلام در راستای ارائه خدمات مطلوب به مشترکان، روزانه کیفیت و کمیت آب توسط آزمایشگاه ها و مراکز بهداشتی، مورد ارزیابی  و بررسی قرار می گیرد.

وی استاندارد مصرف آب به ازای هر نفر در حوزه شهری در استان ایلام  در شبانه روز را ۱۵۰  و در  حوزه روستا ۱۲۰ لیتر برشمرد و اظهار داشت: در حال حاضر این عدد در حوزه شهری 280 لیتر و در حوزه روستایی 360 لیتر افزایش یافته است.

فقط 18 روستا در استان  با تانکر آبرسانی می شود

مدیرعامل آبفای استان با تاکید بر اینکه  خوشبختانه نگاه مسئولین چه استانی و چه کشوری به تامین آب در استان یک نگاه ویژه است گفت: در حوزه آبرسانی به روستاها در سنوات گذشته  بیش از 125 روستا با تانکر آبرسانی می شدند که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته الان این تعداد روستا به 18 روستا رسیده است و برنامه ما این است تا دو سال آینده این تعداد روستا نیز به صفر برسد و اولین استان در کشور باشیم که ۱۰۰ درصد جامعه روستایی از آب بهداشتی و سالم بهره مند می گردند.

 

 مدیرعامل آبفای استان در خصوص ارسال پیامکی قبوض گفت:  در بحث قبض های پیامکی و عدم ارسال آن یا عدم دریافت از سوی مشترکین و مشکلاتی که در پی دارند باید گفت هم اکنون توزیع قبوض به صورت پیامکی است که تعداد معدودی از مشترکین شماره تماس آنها در سیستم ثبت نشده و پیگیری این مهم هستیم که شماره تماس این عزیزان نیز در سامانه آب و فاضلاب استان ثبت شود تا این عزیزان از لینک پیوستی پیامک بتوانند فیش خود را مشاهده نموده و نسبت به پرداخت آن اقدام نمایند.

فعلا جیره‌بندی آب در ایلام نداریم

دکتر تیموری گفت: در حال حاضر برنامه جیره بندی آب در شهر ایلام نداریم و مشکل قطعی آب شب به خاطر  ذخیره سازی، و مدیریت فشار ،  می باشد.

 وی در خصوص افت فشار آب در برخی مناطق شهر ایلام اظهار داشت: مقداری از این موضوع به فرسودگی شبکه برمی گردد که خوشبختانه در طی سال گذشته با  نوسازی شبکه ، مشکل 5 محله شهر ایلام از جمله خیابان پاسداران برطرف شده  اما بخش اعظم آن را مصرف شهروندان تشکیل می دهد هرچند تعداد بسیاری از شهروندان عزیز الگوی مدیریت مصرف را رعایت می‌کنند اما تعدادی نیز هستند که بارها مشاهده گردیده با شیلنگ آب اقدام به شستشوی خیابانها می‌کنند که این عمل ناشایست این شهروندان در این مقطع زمانی و با وجود کولرهای آبی  وجود بیماری کرونا که خود ۳۰درصد مصرف آب را در ایلام افزایش داده و همچنین در بحث فضای سبز شهر ایلام ۲۲۰لیتر در ثانیه مصرف آب داریم و همه این عوامل باعث افت فشار آب در برخی مناطق شده است .

پلیس آب

وی در رابطه با تشکیل پلیس آب در شهر ایلام بیان داشت: با هدف آگاهی‌بخشی و هشدار به مشترکان پرمصرف، پلیس آب در شهر ایلام تشکیل شده و می‌خواهیم مردم قدر آب را بدانند تا از ذخایز آبی استان صیانت شود.

 

مدیرعامل آبفای استان وظایف پلیس آب را گشت زنی در کوچه های شهر و تذکر لسانی به افرادی که از آب شرب برای شست و شوی ماشین، قالی، حیاط و جلوی درب منازل و مغازه های خود استفاده می کنند، برشمرد و تاکید کرد: در این طرح گروه های پلیس آب با آرم و تابلو مشخص در نواحی و شهرهای زیر پوشش این شرکت فعالیت خواهند داشت.

طرح ارتقاء آب از سد ایلام با پیشرفت فیزیکی مناسب در دست اجرا است

مدیرعامل آبفا گفت: با بررسی های فنی و کارشناسی طرح ارتقا آب از سد ایلام در دستور کار قرار گرفت که هم اکنون با  پیشرفت فیزیکی مناسب در حال اجرا است.

صرفه جویی در مصرف آب

مدیرعامل آبفای ایلام از شهروندان خواست، توصیه های شرکت آب و فاضلاب استان را جدی بگیرند و این شرکت را در ارائه خدمات مطلوب به مشترکین یاری نمایند.

دعوت به شرکت در انتخابات

وی در پایان در خصوص لزوم شرکت آحاد مردم  در انتخابات خاطرنشان ساخت : در این فضا به همدلی و انسجام ملی نیاز داریم و امیدواریم که بطلان تخیلات خامی که دشمنان در انصراف ملت از انقلاب داشته اند، بار دیگر ثابت شود و ان شاء اله همه ما در این انتخابات شرکت خواهیم کرد.