بازدید نماینده مردم حوزه جنوب استان ایلام در مجلس شورای اسلامی از پروژه ابرسانی روستاهای بخش موسیان و دشت عباس

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام به همراه نماینده مردم حوزه جنوب استان ایلام، معاون استاندار و فرماندار ویژه دهلران از پروژه ابرسانی روستاهای بخش موسیان و دشت عباس بازدید نمودند

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام به همراه نماینده مردم حوزه جنوب استان ایلام، معاون استاندار و فرماندار ویژه دهلران از پروژه ابرسانی روستاهای بخش موسیان و دشت عباس بازدید نمودند.

به گزارش روابط عمومی آبفای استان ایلام، دکترنوراله تیموری در حاشیه بازدید نماینده مردم استان از روستاهای بخش موسیان و دشت عباس و بررسی مشکلات آب شرب آنها اظهار داشت: چالش ها برای تامین آب شرب پایدار در برخی روستاهای دهلران وجود دارد و در این بازدیدها پیشنهادات،  راهکارها و اعتبارات لازم برای این مهم در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: طی یک فرصت زمانی کوتاه بحث مطالعات، برآوردها و واگذاری کار به پیمانکار واجد شرایط از طریق مناقصه در دستور کار قرار گرفته و پیگیری خواهد شد.

مدیرعامل آبفای ایلام به‌ اعتبارات استان برای توسعه شبکه آب و فاضلاب اشاره کرد و یادآور شد: این اعتبار بیش از 11 هزار میلیارد ریال است که قبلا چنین اعتباری نداشتیم و امیدواریم بتوانیم با این اعتبار بخشی از مشکلات آب شرب پایدار و بهداشتی در استان را مرتفع و در حوزه روستاها با برنامه مدون و بهره گیری از ظرفیت آب و فاضلاب استان حل و فصل کنیم.

تیموری به پروژه های شاخص آب و فاضلاب استان در شهرها و روستاها هم اشاره  کرد و گفت: ارتقا سطح کیفی آب شرب دهلران از پروژه هایی است که امسال تکمیل می شود.

وی به خشکسالی سال 1400 هم اشاره و اضافه کرد: این معضل می توانست به یک بحران تبدیل شود اما خوشبختانه با برنامه ریزی ها و پروژه هایی که تعریف شد پایداری شبکه آب را در سال جاری شاهد بودیم و برای سال 1400 برنامه ریزی شده که شاهد پایداری آب شرب باشیم.

 

وی به فرسودگی شبکه آب شرب روستاها هم اشاره و تاکید کرد: برای سال آینده این مهم در اولویت کار دولت قرار دارد.

نماینده مردم حوزه جنوب استان ایلام  نیز در این بازدید اظهار داشت: شناسایی نقاط ضعف در تامین آب شرب این روستاها چه در خطوط انتقال و مخازن و شبکه های داخلی بررسی و امسال اعتبارات خوبی برای آب شرب شهری و روستایی و با اولویت نقط روستایی شهرستان در نظر گرفته شده است.

بهزاد علیزاده به اعتبار 850 میلیارد ریالی آب و فاضلاب دهلران در سال جاری اشاره کرد و افزود: تلاش می شود با این اعتبار که در سال های گذشته بی سابقه بوده بخش زیادی از مشکلات آب شرب روستایی و شهر دهلران را که از مطالبات مردم است، بر طرف شود.

وی از افزایش قابل توجه اعتبارات آب و فاضلاب دهلران در سال جاری خبر داد و تاکید کرد: نقشه راهی ترسیم شده که مشکلات را قبل از فرا رسیدن فصل گرما توسط آب و فاضلاب استان برطرف شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان به مشکلات آب شرب روستاهای بخش های مرکزی، زرین اباد و سراب میمه هم اشاره کرد و یادآور شد: این موارد نیز در این سفر لحاظ و صورتجلسه شده و انتظار داریم آب و فاضلاب استان و شهرستان پیگیری های لازم را انجام تا در موقع مناسب این مشکلات مرتفع و در تابستان مشکلات تامین آب شرب مردم کاهش یابد.

وی در خصوص فرسودگی شبکه های آب شرب روستاها گفت: در پیگیری از طریق وزیر نیرو قرار شد در اعتبارات سال 1401 از محل اعتبارات ملی ردیف هایی با اولویت روستاهای استان های مرزی و مناطق محروم تعریف شود تا این شبکه ها را بهسازی و بازسازی کنیم.

معاون استاندار و فرماندار ویژه دهلران هم به اقدامات و برنامه های دولت در خصوص تامین آب شرب روستاها پرداخت و اضافه کرد: سال جاری برای شهرها و روستاها اقداماتی پیش بینی شده ضمن اینکه در سال آینده نیز این موضوعات بطور ویژه مد نظر دولت است.

مجید عسگری تاکید کرد: خوشبختانه با کارها و اقداماتی که شده بخشی از مشکلات مرتفع شده ولی هنوز جا برای کار باقی است و بایداین مهم ویژه دنبال شود.