سر خط خبرها

مدیرعامل آبفای استان در برنامه چشم انداز: بسته های تشویقی در انتظار مشترکینی که الگوی مصرف را رعایت نمایند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام با حضور در برنامه چشم انداز گفت : مشترکینی که الگوی مصرف را رعایت نمایند از بسته های تشویقی بهره مند خواهند شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان ایلام؛ پرویز ناصری گفت : اول تابستان و با شروع  فصل گرما، با توجه به افزایش تقاضای مصرف آب به عنوان هفته صرفه جویی در مصرف آب نامگذاری شده است و از این بابت هم از طریق وزارت نیرو و شرکت های آب و فاضلاب و هم شرکت برق منطقه ای برای بحث صرفه جویی تدابیری اندیشیده شده است.

ناصری افزود : اولین اقدام مجموعه آبفا در راستای فرهنگ سازی و مدیریت بهینه مصرف آب،  تشکیل جلسه با شورای ائمه جمعه استان ایلام در راستای ترویج صرفه جویی در مصرف آب از طریق خطبه های نماز جمعه بود که جا دارد از امام جمعه محترم ایلام و همه ائمه جمعه محترم شهرستان‌های استان تقدیر و تشکر نمایم.

وی ادامه داد : در این هفته اقدامات و برنامه های مختلفی انجام خواهد شد که یکی از مهمترین آنها در حوزه اطلاع رسانی استفاده از ظرفیت رسانه های استان، مجموعه بیلبوردهای شهرداری و توزیع بسته های فرهنگی و تبلیغاتی در بین ادارات، منازل و شهروندان است.

ناصری الگوی مصرف ماهیانه آب در استان ۱۶ متر مکعب برشمرد و افزود :سرانه مصرف آب در هر شبانه روز به طور استاندارد برای هر نفر ۱۵۰ لیتر می باشد که در استان ما این سرانه ۳۰۰ لیتر در شبانه روز می باشد.

وی با بیان اینکه وضعیت فعلی وضعیت خوب نیست، تصریح کرد :  ۴۱% مشترکین در استان الگوی مصرف را رعایت می نمایند و ۵۱ درصد نیز بیش از دو برابر الگو، مصرف می‌کنند و این نشان‌دهنده این است که استان ما جزو استان های پرمصرف در زمینه مصرف آب می باشد که خواهان توجه جدی شهروندان به این مهم هستیم تا با توجه به خشکسالی و تنش آبی که با افت شدید منابع آبی مواجه شده‌ایم بتوانیم تابستان را به خوبی مدیریت نماییم که نیازمند همت و همکاری مردم فهیم استان هستیم.

مدیرعامل آبفای استان اظهار داشت: 40 درصد مصارف آب استان در شهر ایلام است و بیش از ۶۰ درصد از منابع آب شهر ایلام نیز از سد چم گردلان و بخشی از چشمه گل گل که همگی در پایین دست شهر ایلام قرار دارند تامین می‌شود که با توجه به اختلاف ارتفاع ۱۰۰۰ متری ، پرهزینه‌ترین آب ها را در سطح کشور داریم .

وی ادامه داد : خطوط انتقال آب از سد ایلام مشکل ندارند، پمپاژها را اورهال کرده ایم و پمپ های یدکی هم خریداری شده که در صورت نیاز استفاده خواهند شد.

ناصری با تاکید بر اینکه شبکه خط انتقال 23 کیلومتری گل گل فرسوده است، گفت :مقداری از این خط، بازسازی و تعویض شده و طی امسال و سال آینده نیز این اصلاح شبکه را در دستور کار قرار داریم البته باید توجه نمود که حدود سه کیلومتر از این خط انتقال زیر منازل در شهر ایلام قرار دارد که بازسازی و ترمیم آنها در دستور کار خواهد بود.

وی تصریح کرد : شبکه های داخلی شهر ایلام به علت محدودیت اعتبارات، تعویض و ترمیم نشده اند و هیچ اقدام خاصی روی آنها صورت نگرفته است که این موضوعات را در دستور کار قرار داده ایم تا طی امسال بتوانیم بخشی از شبکه شهر که واقعاً فرسوده است را که از عوامل هدر رفت آب می باشد تعویض نماییم.

ناصری تاکید کرد : در شکستگی ها واقعاً دغدغه داریم و سامانه ۱۲۲ نیز به همین منظور راه اندازی شده است تا گزارشاتی که توسط مردم عزیز داده می شود سریعا پیگیری شوند که متاسفانه تعداد شکستگی ها به دلیل فرسوده بودن شبکه بسیار است و از سوی دیگر اکیپ‌های تعمیرات ما نیز محدود می باشد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۱۶۰۰ مشترک بد مصرف قطع انشعاب شدند تصریح کرد : اول تیرماه و همزمان با شروع هفته صرفه جویی در مصرف آب،  پلیس و یا به عبارت دیگر گشت های آب برای برخورد با مشترکانی که آب را هدر می‌دهند و مشترکان بد مصرف راه اندازی خواهد شد که در مرحله اول جریمه و در صورت عدم مراعات، انشعابات آنها قطع خواهد شد.

مدیرعامل آبفای استان ادامه داد : خوشبختانه بخش عظیمی از مردم استان در زمینه رعایت الگوی مصرف حساس و برای آن دغدغه مند هستند که از همین جا از این عزیزان کمال تشکر را دارم که همین حساسیت ها باعث شده که میزان ۶ درصد مصرف آب توسط مردم نسبت به سال گذشته کاهش یابد اما جا دارد که همه مردم پای کار بیایند و نسبت به آب حساسیت نشان داده و دغدغه مند شوند چرا که شرایط بسیار سختی پیش رو داریم .

وی افزود : مجموعه آبفا برنامه‌هایی در دستور کار قرار دارد برای اطلاع رسانی و استفاده از ظرفیت رسانه ها و فضای مجازی و اگر فرهنگ سازی نهادینه شود مطمئناً بحث تنش آبی به حداقل ممکن خواهد رسید.

ناصری اظهار داشت : در بحث انشعابات غیرمجاز با توجه به تشکیل پلیس آب جهت پایش مشترکینی که انشعاب غیرمجاز دارند و جریمه و قطع آن انشعابات خواهیم بود و همچنین خط انتقال آب هم از سد و هم از چشمه گل گل تا شهر ایلام را به صورت روزانه توسط کنتورهای هوشمند در ابتدا و انتهای مسیر قرار دارند رصد می کنیم تا انشعابات غیرمجاز را شناسایی و با کاهش زمان رفع شکستگی ها از هدر رفت آب به طور چشمگیری جلوگیری نماییم.

مدیرعامل آبفای استان تاکید کرد : اگر چنانچه همشهریان گرامی الگوی مصرف را رعایت کنند و مشترکان پر مصرف به میزان ۱۵ تا ۲۰ درصد مصرف خود را کاهش دهند یقینا تابستان را بدون مشکل سپری خواهیم کرد همچنین برای عزیزانی که الگوی مصرف را رعایت می‌کنند بسته های تشویقی لحاظ خواهد شد که مهمترین آن معافیت از پرداخت آب بها می باشد.

وی در خصوص رفع مشکل توزیع آب در شهر ایلام خاطرنشان ساخت : برای رفع مشکل توزیع آب در شهر ایلام به دنبال زوم بندی بوده که مقداری از آن انجام شده است همچنین در حال افزایش و توسعه حجم مخازن بالادستی شهر ایلام هستیم که به طور مثال در حال ساخت مخزن جدید برای شهرک قائم که در بالادست کمربندی و مخازن قبلی شرکت آبفا قرار دارد هستیم .

ناصری افزود : مجتمع های آپارتمانی باید حتماً تانکر و پمپ آب نصب کنند چرا که به دلیل افت فشار آب ما فقط تا طبقه دوم می توانیم نسبت به تامین آب اقدام نماییم.

وی در خصوص آبیاری فضای سبز با آب شرب اظهار داشت : در حوزه آبیاری فضای سبز، ۹۳ انشعاب آب شرب که برای آبیاری فضای سبز استفاده می شد قطع کرده ایم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام یاد آور شد : آب شیرین کن ها به دلیل بالا بودن هزینه بهره برداری از آنها مقرون به صرفه نیستند که بطور مثال برای شهر صالح آباد در حدود ۲۰ لیتر بر ثانیه از آب شیرین کن استفاده می کنیم که هزینه های بسیاری برای شیرین سازی آب صرف می شود و استفاده از آب شیرین کن ها بیشتر برای مناطقی است که از لحاظ کیفی مشکل آب دارند.

ناصری افزود : در خصوص آبرسانی به روستاها باید عرض نمایم که که متاسفانه از ۵۷۷ روستای استان ۷۷ روستا به صورت سیار آبرسانی می شود چرا که هیچ منبع تأمین آبی در آن روستاها وجود ندارد اما طی انعقاد تفاهم نامه با قرارگاه محرومیت زدایی امام حسن(ع) مجتبی بری ۱۸ مجتمع در قالب 1۲۸ روستا آبرسانی خواهد شد که فعالیتهای آن در راستای ساخت مخازن، توسعه شبکه و ... در حال انجام می باشد که در آینده شاهد تحول بسیار خوبی در این حوزه خواهیم بود.

وی تصریح کرد : برای رفع مشکل کم آبی هلیلان هم اکنون سه پروژه حفر چاه به طور همزمان در دست اجرا داریم که تا ۱۵ تیرماه با بهره برداری از یکی از آنها برای ۴۱۰۰ نفر تامین آب صورت می گیرد و تا دو ماه آینده مشکل این شهرستان مرتفع خواهد شد.

مدیر عامل شرکت آبفای استان ایلام  با اشاره به اجرای خط انتقال فاضلاب در پایانه مرزی مهران گفت: با توجه به عدم وجود زمین کافی برای ساخت تصفیه خانه فاضلاب و نیز موقعیت جغرافیایی منطقه صفر مرزی، مجبوریم پس از جمع آوری فاضلاب در یک مسیر طولانی بطول ده کیلومتر و اختلاف ارتفاع چهل متر به تصفیه خانه فاضلاب شهر مهران انتقال دهیم

پرویز ناصری در ادامه افزود: این پروژه در سه مرحله اجرای خط رفت بطول ده کیلومتر و خط برگشت ده کیلومتر و ساخت سیستم پیش تصفیه صورت میگیرد.

 وی در ادامه بیان داشت: برای اجرای این پروژه مبلغ ۳۲۰میلیارد ریال اختصاص یافته است

پرویز ناصری در خصوص آبرسانی به زوار اربعین افزود: خوشبختانه در شهر مهران با انجام پروژه‌های مناسب از لحاظ کمی و کیفی توانسته‌ایم آب زوار را در حد ۸۵ لیتر در ثانیه برای 300 هزار نفر در روز تامین کنیم و پیش‌بینی شده در سال جاری مشکلی در بحث تامین آب زوار نداشته باشیم.

مدیرعامل آبفای استان در پایان از مردم فهیم استان خواست با رعایت الگوی مصرف خادمین خود را یاری نموده تا با همکاری همدیگر بتوانیم تابستان امسال را با کمترین مشکل سپری نماییم.